Po Si-laj mezi drakem a jeho hněvem

LONDÝN – Po roce nevysvětleného zdržení konečně začne soud s Po Si-lajem, bývalým tajemníkem komunistické strany ve městě Čchung-čchingu. Čelí třem obviněním: z korupce, úplatkářství a zneužití pravomoci. Jeho skutečným prohřeškem je ale to, že uvedl v pochybnost fungování Komunistické strany Číny. Straně bylo navíc mimořádně žinantní usvědčení Poovy manželky z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda, o níž rozsáhle informovala média.

Až soud konečně shledá Poa vinným – a že se tak stane, je jisté –, bude mu nejspíš vyměřen trest odnětí svobody podobný tomu, jaký dostal bývalý šanghajský tajemník strany Čchen Liang-jü (18 let) či bývalý pekingský tajemník strany Čchen Si-tchung (16 let). Oba tito muži byli stejně jako Po členy ústředního výboru KS Číny, tedy nejužšího kruhu partaje – a díky tomuto postavení unikli trestu smrti (na rozdíl od níže postaveného někdejšího ministra železnic Liou Č’-ťüna, odsouzeného za podobná obvinění z korupce a zneužití pravomocí).

Poovo odsouzení však pro Stranu nebude znamenat konec skandálu. Nerozplyne se ani stín, jejž na KS Číny vrhá jeho syn Po Kua-kua, který si žije na vysoké noze v exilu, a manželka Po-Ku Kchaj-laj, usvědčená vražedkyně. Pád pana Po a jeho rodiny ale stěží dosahuje úrovně shakespearovské tragédie. Král Lear to není.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/9zc55OC/cs;