Záludnosti obchodních dohod

Nedávná obchodní dohoda mezi Chile a Spojenými státy se dnes chválí jako první významná dohoda na západní polokouli od doby, kdy byla před deseti lety podepsána Smlouva o severoamerické zóně volného obchodu (NAFTA). Přestože ji jisté americké kruhy oslavují, dohoda vykazuje mnohé problémy, jež charakterizovaly minulé obchodní smlouvy a jež jsou zdrojem nespokojenosti s globalizací. V některých ohledech se skutečně jedná o krok zpět.

Jedním zdrojem nespokojenosti s globalizací je, že zbavuje země svobody chránit svá hospodářství a své občany. Zdá se, že lobbisté v průmyslových zemích mají přednost před širšími zájmy. Navíc jsou tyto obchodní dohody často asymetrické - Sever trvá na tom, aby Jih otevřel své trhy a odstranil subvence, zatímco sám udržuje obchodní bariéry a dotuje své vlastní zemědělce.

V některých ohledech učinila smlouva s Chile skutečný průlom - ovšem ve špatném směru. Nedokázala využít možností, jež nabízel otevřenější obchod s nově vznikajícím trhem, který má propracované a kvalifikované veřejné služby.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/I2QsBRe/cs;