0

Index transatlantických vztahů

Jak bychom dnes měli posuzovat stav transatlantických vztahů? S pokývnutím směrem k Wall Street můžeme říct, že Aliance jde nahoru, Evropa je bez pohybu a Spojené státy jdou zřetelně dolů.

Aliance „jde nahoru“ z jedné klíčové příčiny: oteplení francouzských vztahů s USA poté, co byl francouzským prezidentem zvolen Nicolas Sarkozy. Poprvé od doby, kdy Charles de Gaulle ustavil pátou republiku, francouzskou prioritou už není žít v opozici k USA.

Známky posunu jsou pronikavé, ba velkolepé. Od přitvrzení francouzského postoje vůči Íránu po opravdové oteplení vztahů s Izraelem, nemluvě o symbolických gestech, jako byla Sarkozyho letní dovolená v Americe či příjezd ministra zahraničí Bernarda Kouchnera do Bagdádu, máme před sebou novou Francii, která seriózně uvažuje o návratu do jednotné vojenské struktury NATO.

Francouzský posun je výsledkem jednak politického kalkulu, jednak hlubokého citu. Podle Sarkozyho nejsou Francouzi protiameričtí, ale prostě protibushovští. Svou ochotou odstřihnout se od minulosti – zejména od odkazu Jacquesa Chiraka – a přídavkem globálního nádechu ke svému „mandátu ke změně“, Sarkozy chystá cestu pro Ameriku po Bushovi, která zanedlouho přijde.