Paul Lachine

Tragédie obchodní slepoty

LONDÝN – Série globálních jednání o volném obchodu započatá v Dauhá je po deseti letech debat na pokraji zhroucení. Rodí se tak jistá tragédie, neboť přínosy, jež nabízí, co už bylo domluveno, jsou značné a globálnímu hospodářství by přinesly výraznou vzpruhu. Neúspěch by tudíž znamenal velmi špatné vysvědčení pro politické vůdce předních obchodních zemí ve vyspělém i rozvojovém světě a globální ekonomiku by mohl připravit až o 700 miliard dolarů ročního příjmu navíc.

Naproti tomu, pokud se tato série rozhovorů dokončí, vedle tohoto generalizovaného přínosu by z ní plynul konkrétní a významný prospěch pro nejméně rozvinuté země světa. Evropská unie už například vyjádřila souhlas, že všechny tyto země získají pro svůj export přístup na její trhy bez cel a kvót. Navíc od roku 2013 budou zrušeny dotace na vývoz zemědělských výrobků EU.

Dalších takových příkladů je víc než dost. Žádný z nich se ale zřejmě nerealizuje, nebude-li uzavřena všeobecná dohoda dovršující tuto sérii. V sériích globálních obchodních rozhovorů totiž platí pravidlo, že dokud se nedohodne vše, nic se nerealizuje.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/iDlxpIV/cs;