Katani z Taškentu

NEW YORK – Režim prezidenta Islama Karimova se v Uzbekistánu drží už 19 let, nemalou měrou proto, že se pravidelně uchyluje k policejní brutalitě a mučení, aby z lidí, kteří nespáchali žádný zločin, vymlátil doznání, zlomil odhodlání politických odpůrců a zastrašil každého, kdo by o vstupu do řad disidentů uvažoval.

Občas jsou policisté až příliš horliví. Občas oběť zemře. Občas se režim snaží vraždy ututlat. Karimov ale nikdy mučení neodsoudil a nezavedl jediné opatření, které by mu bránilo.

Na veřejnost pronikne nemnoho případů, a to jedině tehdy, když věc zajde příliš daleko a oběť brutality či mučení zemře. Naposledy vyplul na povrch případ třicetiletého Muzaffara Tujčijeva. Když jej 24. května 2008 v taškentském okrese zatkla policie, byl to zdravý mladý muž. Pak jej převezli na policejní stanici v Angrenu, sto kilometrů na jih od hlavního města. Druhý den ráno byl Tujčijev mrtev. Za jeho vraždu stanuli před soudem čtyři policisté. Tujčijevovi rodiče říkají, že výše postavení funkcionáři zůstávají na svobodě.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/g3IZvk8/cs;