Válka za tři biliony dolarů

NEW YORK – Na 20. března připadá páté výročí invaze do Iráku pod vedením Spojených států a je tedy na čase provést inventuru toho, co se odehrálo. Ve své nové knize Válka za tři biliony dolarů Linda Bilmesová z Harvardu a já konzervativně odhadujeme ekonomické náklady války pro USA na 3 biliony dolarů a náklady pro zbytek světa na další 3 biliony dolarů – což je mnohem víc než Bushova administrativa před válkou odhadovala. Bushův tým nejenže ohledně možných nákladů na válku uvedl svět v omyl, ale snažil se také tyto náklady v průběhu války zastírat.

Nijak to nepřekvapuje. Vždyť Bushova administrativa lhala téměř o všem ostatním, od zbraní hromadného ničení Saddáma Husajna po jeho údajnou vazbu na al-Káidu. Ba Irák se stal semeništěm teroristů až po invazi vedené USA.

Bushova administrativa prohlásila, že válka bude stát 50 miliard dolarů. Teď USA tuto částku v Iráku utratí každé tři měsíce. Dejme si toto číslo do souvislostí: za jednu šestinu nákladů na tuto válku by USA mohly vybudovat zdravé základy systému sociálního zabezpečení na víc než půlstoletí, aniž by se snižovaly dávky nebo zvyšovaly příspěvky.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/EWW84izcs