Spor o cílový kurs

CAMBRIDGE: Cílové kursy se staly novým módním pojmem v mezinárodních politických debatách. Francouzi volají po novém mezinárodním měnovém systému, který by projednou skoncoval s dnešními, zdánlivě neškodnými a přehlíženými měnovými výkyvy. Němci se k této myšlence připojili a Japonci, ať už to míní jakkoliv, vyjádřili velký zájem. Měli bychom se tedy této myšlenky chytit a uvěřit, že cílové kursy, které budou diskutovány na nadcházejícím kolínském summitu, budou schopny nabídnout detailně propracovaný plán na zavedení euro-dolarového směnného kursu, pohybujícího se jen v úzkém koridoru a že japonský jen tak nakonec zastaví svůj divoký tanec?

Není ale žádná šance, že by se Amerika někdy připojila k mechanismu, který by omezoval její flexibilitu a vkládal zodpovědnost za hospodářské kroky USA do rukou finančně nezkušených a v kategoriích centrálně plánovaného hospodářství stále smýšlejících socialistických vlád. Stejně vzdálená je i možnost, že USA budou s Japonskem souhlasit v otázce úzkých rozpětí směnných kursů; Japonci nejsou schopni uřídit vlastní hospodářství, tak proč by se měla Amerika vázat na jejich potíže?

Vnějším důvodem k vytvoření cílových kursů je to, že kdyby nebylo velkých výkyvů mezi dolarem a jenem, nedošlo by ani k asijské měnové krizi. Pravdou totiž je, že kurs dolaru a jenu se za posledních 5 let zásadně změnil; jen vzrostl na 80 jenů za 1 americký dolar a vydal se na zničující cestu ke kursu 140 jenů za dolar.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/q42CIid/cs;