0

Tálibán znovuzrozený

NOVÉ DILLÍ – Pauza v řadě teroristických útoků sápajících se na přední stránky novin už zřejmě skončila. Znamenají ale nedávný útok na leteckou základnu Bagrám poblíž Kábulu, klíčový vojenský objekt Spojených států v Afghánistánu, a neúspěšný pokus o odpálení vozidla naplněného výbušninami na newyorském Times Square, že se znovu rozhořela „válka proti teroru“ (což je slovní spojení, jemuž se Obamova administrativa záměrně snaží vyhýbat)?

Amerika a Západ sice možná nabyly dojmu, že džihádistický terorismus na své zuřivosti polevuje, ale v Afghánistánu, Pákistánu ani Indii se žádný takový falešný pocit bezpečí neuchytil. Ostatně otázkou v tomto regionu není, zda lze zmírnit válku proti teroru, ale zda proti islámskému terorismu dělá maximum Pákistán, který se v mnoha ohledech stal jeho uzlem.

Jednoduchý vzorec pro zhodnocení přístupu konkrétní země k boji proti terorismu říká: věrohodnost + transparentnost + zásadovost přístupu = legitimita a efektivita. Použijme tento vzorec na Pákistán.

Velvyslanec Zafár Hilálí, respektovaný bývalý pákistánský diplomat, v analýze neúspěšného bombového útoku na Times Square napsal, že „nikde jinde se dnes tolika ozbrojeným psancům ze zahraničí nedaří využívat území svrchovaného státu k vedení války proti jiným zemím tak dlouho a s takovou beztrestností. [Ti], kdo se potulují… bez povšimnutí, se stali… partnery… v boji proti zemi samotné.“ Tálibán se v Pákistánu stal, uzavírá Hilálí, „autonomní silou mimo… kontrolu“.