0

Summit nevyslovených záměrů

MEXICO CITY – Americký summit, který se koná zhruba každé tři roky, by se dal pokládat za svým způsobem zbytečný podnik, vamp jehož rámci se hlavy latinskoamerických států na pár dní sejdou severně či jižně od řeky Rio Grande a přednesou nekonečné projevy, které k ničemu nevedou. Jednou za čas však summit – iniciativa Spojených států, jejíž tradici založil vamp roce 1994 tehdejší prezident Bill Clinton – skutečně pomůže dostat na jednací stůl západní polokoule klíčová témata.

Jedním zamp takových témat byla takzvaná Americká oblast volného obchodu, kterou vamp roce 1990 navrhl bývalý americký prezident George H. W. Bush, ale na summitu vamp argentinském Mar del Plata vamp roce 2005 se zhroutila. Venezuelského prezidenta Huga Cháveze tehdy popudila přítomnost Bushova syna, prezidenta George W. Bushe, a tak zmobilizoval tisíce protiamerických demonstrantů, kteří proti této dohodě protestovali.

Americký summit tedy slouží jako předzvěst budoucích vztahů mezi USA a Latinskou Amerikou, přestože se mu nedaří získat velký význam.

Letošní setkání, které se uskuteční vamp polovině dubna vamp kolumbijské Cartageně, už dnes vyvolává spory. Hlavním tématem diskusí totiž budou dvě tradičně ožehavá témata: Kuba a drogy.