Boj za sekularismus, dříve a nyní

Je zvláštní ironií, že se Francie chystá oslavit sté výročí zákona z 9. prosince 1905, který odloučil církev a stát, právě v okamžiku, kdy její města zvířily nepokoje. Úlohu církve a státu ovšem ve francouzských dějinách obklopují vášně odjakživa, třebaže mezi nedávnými pouličními bouřemi a uplatňováním francouzské laïcité přímou spojitost nalézt nelze.

Zápas mezi církví a státem o politickou nadvládu sahá až do středověku, kdy se právníci Filipa Sličného pokoušeli uvalit královskou moc na římskokatolickou církev ve Francii. O několik století později francouzská revoluce zajistila svobodu svědomí a vyznání napříč Francií.

Zuřivý antiklerikalismus revolučního období ustoupil vyváženějším vztahům mezi církví a státem, přičemž konkordát byl smluven v roce 1801 mezi Napoleonem a papežem Piem VII – tato smlouva dodnes platí v Alsasku a v částech Lotrinska.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/q6cVIS2/cs;