koike5_ Wu LinhongVisual China Group via Getty Images_china navy Wu Linhong/Visual China Group via Getty Images

Boj o ovládnutí Pacifiku

TOKIO – Prvního května byla zahájena výstava Expo v Šanghaji, kterou ozářil obrovský ohňostroj. Slavnosti potrvají až do konce října. V roce 1970 oslavilo Japonsko svůj úžasný poválečný hospodářský růst výstavou Expo v Ósace a také zahájením provozu vlaků Šinkanzen. Svět dnes přihlíží a klade si otázku, zda se i Čína vydá japonskou cestou a stane se navýsost moderní, ale mírumilovně založenou zemí.

Existují důvody k pochybnostem, že se tak stane. Ochota Číny demonstrovat svou nově nabytou moc se neomezuje pouze na souš. Právě naopak: čínské námořní ambice jako by neznaly hranic. Když v roce 2007 navštívil Čínu velitel Pacifické flotily amerického námořnictva admirál Timothy J. Keating, jeden vysoký čínský námořní důstojník navrhl, aby obě země vytyčily hranici svých „kontrolních zón“ na Havaji, kde by končila sféra vlivu amerického námořnictva a začínal vliv Číny. Dnes panuje přesvědčení, že právě tohoto cíle se čínské námořnictvo snaží dosáhnout.

Čínské ambice charakterizuje ukazování svalů. Osmého dubna pronikl vrtulník z čínské námořní lodi operující v mezinárodních vodách jižně od Okinawy na vzdálenost 90 metrů od plavidla japonských Sebeobranných sil – tak blízko, že byl uvnitř zřetelně vidět čínský voják třímající zbraň. Japonsko podalo protest a označilo tento incident za „mimořádně nebezpečný akt“.

https://prosyn.org/vBrukUpcs