Bouře v subsaharské Africe

WASHINGTON – V době, kdy svět zápolí s nejzávažnějším finančním chaosem poválečné éry, se pozornost soustředí na nejbezprostředněji postižené rozvinuté a rozvíjející se tržní ekonomiky. Dopad krize na chudé země je však daleko tvrdší.

Chabý globální růst zmenšuje exportní trhy a ceny mnoha komodit následkem toho prudce klesají. Kombinace přísnějších úvěrových podmínek v rozvinutých ekonomikách a chmurnějších hospodářských vyhlídek v nízkopříjmových zemích zasahuje investiční toky. A klesá také množství peněz zasílaných krajany ze zahraničí, jejichž objem dnes přesáhl výši zahraniční pomoci a stal se největším finančním tokem do nízkopříjmových zemí.

Subsaharská Afrika je na vývozu komodit silně závislá, takže je obzvláště zranitelná vůči globálnímu poklesu. Řada afrických zemí začala v uplynulých deseti letech uskutečňovat zdravou a udržitelnou hospodářskou politiku, která přinesla silný růst a nízkou inflaci. Spolu s odpuštěním dluhů se tato politika zasloužila o nízkou úroveň veřejného dluhu, relativně zdravý finanční systém a také – což je nejdůležitější – o zvýšení životní úrovně.

https://prosyn.org/aE2a8VRcs