Paul Lachine

Jaro oživlých mrtvol

NEW YORK – V době, kdy do Spojených států přichází jaro, spatřují optimisté „zelené výhonky“ zotavování z finanční krize a recese. Oproti loňskému jaru, kdy Bushova administrativa opět tvrdila, že vidí „světlo na konci tunelu“, je svět diametrálně jiný. Metafory a administrativy se změnily, avšak zdá se, že optimismus nikoliv.

Dobrou zprávou je, že jsme možná na konci volného pádu. Tempo hospodářského poklesu se zpomalilo. Dno už může být blízko – snad ho dosáhneme do konce roku. To však ještě neznamená, že má globální ekonomika v brzké době nakročeno k robustnímu zotavení. Dosažení dna není důvodem k ústupu od razantních opatření přijatých s cílem oživit globální ekonomiku.

Tento pokles je komplexní: hospodářská krize se zkombinovala s krizí finanční. Před jejich nástupem byli zadlužení američtí spotřebitelé motorem globálního růstu. Tento model se rozpadl a hned tak nebude nahrazen. I kdyby totiž byly americké banky zdravé, bohatství domácností bylo zničeno a Američané si půjčovali a spotřebovávali na základě předpokladu, že ceny nemovitostí budou růst věčně.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/9lFI6D9/cs;