Druhý příchod Baracka Obamy

WASHINGTON – Souboj byl tvrdý, ale americký prezident Barack Obama byl nakonec zvolen znovu. Otázka pro Spojené státy i pro svět nyní zní, jak s novým čtyřletým funkčním obdobím naloží.

Vyhrát prezidentské volby se stále slabou ekonomikou a nezaměstnaností blížící se k osmi procentům nebylo snadné. Hospodářská nespokojenost v posledních letech smetla mnoho vedoucích představitelů – na mysl se derou Nicolas Sarkozy, Gordon Brown nebo José Luis Rodríguez Zapatero. A třebaže finanční katastrofa vypukla za George W. Bushe, po osmi letech republikánského prezidentského působení musel nést zátěž neduživého zotavení Obama.

Prezident zvítězil nejen díky své mimořádné osobní odolnosti, ale i díky dostatečnému počtu voličů ze středních vrstev, kteří sice nejsou spokojeni s tempem hospodářského pokroku, avšak měli pocit, že Obama ve funkci prezidenta jim pomůže více než politika prosazovaná jeho republikánským vyzývatelem Mittem Romneym, kterou vnímali jako nakloněnou zámožným lidem. Probíhající demografická proměna Ameriky navíc ztěžuje cestu k vítězství kandidátům, kteří nedokážou přesvědčivě oslovit Hispánce a další menšinové komunity, že právě oni mohou vést zemi – což se Romneymu pozoruhodně nedařilo.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/QAJPuVW/cs;