0

Blíží se Rusové – s balíky peněz

MOSKVA – Ruská vláda sedí na obrovské hromadě peněz, které hodlá investovat do zahraničních aktiv. Tento týden přinesl letmý pohled na její hospodářskou sílu, když ministerský předseda Islandu oznámil, že Rusko možná poskytne zhruba pět miliard dolarů na záchranu tamní zkoušené ekonomiky. Kdo by si byl při pohledu na chaotické Rusko 90. let pomyslel, že pouhých deset nato bude v postavení, kdy dokáže finančně zachraňovat vyspělou zemi? Ještě překvapivější je fakt, že pomocnou ruku Islandu podává v době, kdy domácí akciový trh střemhlav padá a obchodování na moskevské burze se pravidelně přerušuje.

Kreml se domnívá, že právě teď nadešel čas nakoupit lacino aktiva, využít tak současnou finanční krizi a vyvinout se v mocného globálního ekonomického hráče. Jako předseda vlády Vladimír Putin na nedávné schůzce s ředitelem státní banky VTB poznamenal: „Možná že bychom měli [v zahraničí] něco koupit? Něco, co je k mání?“ Podle Arkadije Dvorkoviče, ekonomického poradce prezidenta Dmitrije Medveděva, vláda diplomaticky i finančně podpoří expanzi ruských firem za hranice.

Po rusko-gruzínské válce se Západ obává, že ruská vláda svých peněz využije nejen s ekonomickými záměry, ale též jako agresivního zahraničněpolitického nástroje. Měl by Západ skutečně uvažovat o blokádě ruských investic do zahraničí jako o způsobu jak Rusko ovlivnit?

Snaha zdvihnout kolem ruských financí a podniků železnou oponu se ukáže jako kontraproduktivní. Vždyť rozsáhlá „invaze“ ruského podnikání by byla pozitivním vývojem, poněvadž by pěstovala vzájemnou hospodářskou závislost. To platí, i když tahounem hospodářského rozmachu budou státní společnosti a ruské fondy svrchovaného majetku. Investicemi do amerických a evropských aktiv si ruská vláda a ruské podnikatelské elity kupují podíl v globální ekonomice. To by mělo přinést lepší vzájemné porozumění a racionálnější a zodpovědnější zahraniční politiku.