0

Trnitá cesta k zotavení

NEW YORK – Dnes už panuje konsenzus, že americká recese – už rok stará – bude zřejmě dlouhá a hluboká a že postihne téměř všechny země. Měl jsem vždycky za to, že představa, že dění v Americe se zbytku světa nedotkne, je mýtus. Události to teď potvrzují.

Amerika naštěstí konečně má prezidenta s určitými vědomostmi o podstatě a závažnosti problému, který se zavázal k rozhodnému stimulačnímu programu. Právě to, společně s koordinovanými kroky vlád jinde ve světě, zajistí, že pokles bude méně hluboký, než by jinak byl.

Federální rezervní systém Spojených států, který ke vzniku potíží přispěl kombinací přemíry likvidity a liknavé regulace, se snaží svou vinu odčinit – zaplavováním ekonomiky likviditou, což je opatření, které v nejlepším případě pouze brání zhoršení situace. Není divu, že ti, kdo ke vzniku problémů přispěli a blížící se katastrofy si nevšimli, nepředvádějí při jejím řešení právě mistrný výkon. V současnosti už propad nabral hybnou sílu, a než se situace zlepší, bude se ještě zhoršovat.

V některých ohledech Fed připomíná opilého řidiče, který znenadání zjistí, že sjíždí ze silnice, a tak začne prudce přejíždět ze strany na stranu. Reakcí na nedostatek likvidity je další likvidita. Až se ekonomika začne zotavovat a banky začnou půjčovat, dokáže Fed likviditu ze systému plynule stáhnout? Zažije Amerika inflační bouři? Anebo, což je pravděpodobnější, přežene Fed při dalším projevu přebytku likvidity svou reakci a zadusí oživení hned v zárodku? Uvážíme-li, jak nepevnou ruku projevoval doposud, nelze mít v to, co nás čeká, mnoho důvěry.