Cesta k poválečnému zotavení

Klíčovou výzvou pro vyspělé země světa je rozšířit ekonomické a sociální začlenění obyvatel, aniž by se snížil hospodářský dynamismus, který už mají. Problémy válkou zpustošených zemí jsou mnohem naléhavější a jejich možnosti jsou silněji sešněrované. Čelí vlastně dvojí výzvě: vytvořit dynamickou ekonomiku a zároveň propagovat ekonomické a sociální začleňování. Bez obou těchto prvků se národní usmíření pravděpodobně ukáže jako nemožné.

Sociální vyloučení v průmyslových zemích vytváří náklady napříč společností, jež zákonodárci musí řešit účinnými a cílenými opatřeními. Například nedostatek pracovních příležitostí často lidi, zvláště ty mladé, odvádí od práce k závislosti na drogách a zločinnosti. Společnost je pak nucena hradit náklady na prevenci zločinnosti a administrativu spravedlnosti.

Pružný trh práce, jak mnozí navrhují, sám o sobě začleňování neposílí. Sociální programy ve válkou zpustošených zemích nezřídka nezaměstnanost zjitřují, neboť oslabují pobídky k práci a vytvářejí kulturu závislosti. Zákony o minimální mzdě a kolektivní smlouvy často způsobují, že nejméně produktivní pracující vyjdou zaměstnavatele dodržující zákony příliš draho. Tyto země tedy potřebují více pracovních příležitostí a vyšší platy v soukromém sektoru pro takto zaměstnané.

https://prosyn.org/J1paYpMcs