Jim Meehan

Cesta k pokrizovému růstu

MILÁN – Uběhlo asi 18 měsíců od doby, kdy udeřila finanční krize, a 12 měsíců od chvíle, kdy panika začala opadat a ceny aktiv se začaly stabilizovat a obracet. Oživení ve vyspělých zemích je sice stále křehké, ale rozvojové země už podle všeho bouří prošly. Růst v Číně a Indii šplhá zpět na předkrizové úrovně, brazilský růst se po prudkém propadu zvedá a obchodování rozvojových zemí se vzpamatovává z útlumu.

Příčin této pozoruhodné houževnatosti je mnoho a jak vyspělým, tak rozvojovým zemím nabízejí jistá vodítka. Když krize udeřila, kapitál odtékal z rozvojových zemí, aby podepřel narušené bilance ve vyspělých zemích. Prudce zpřísnily úvěry. Svižné reakce centrálních bank rozvojových zemí, ve spolupráci s relativně zdravými domácími bankami, však vážnému zadření úvěrů předešly.

K vyrovnání části kapitálového odlivu byly navíc v mnoha případech využity rezervy vybudované v předcházející dekádě. Bilance bank se po finanční krizi let 1997-1998 posilovaly a byly nezatížené nadhodnocenými sekuritizovanými aktivy a spletitými derivovanými cennými papíry, jež finančním ústavům ve vyspělých zemích způsobily značnou část škod.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/YKkiiRU/cs;