Vzestup šíitského „Ropastánu"

Strašlivé bombové útoky na šíitské svatyně ve městě Karbalá nezmění ani nezastřou významnou novou skutečnost života na Blízkém východě. Poté, co se usadil prach války v Iráku, totiž začíná být zřejmé, že jsou to právě šíité, kteří se z této války vynořili jako nečekaní vítězové a nyní mžourají na slunci. Vlády, jež šíity po celá desetiletí utlačovaly, to možná stále popírají, avšak teroristé, kteří bomby nastražili, nikoliv. Stejně jako samotní šíité si i oni uvědomují, že šíitští muslimové po celém Perském zálivu získávají značnou politickou moc a probouzejí se ke schopnosti se organizovat a k daru, který jim doslova leží pod nohama: k ropě.

Po letech útlaku z rukou Saddáma Husajna nyní iráčtí šíité zakoušejí svobodu - a podněcují své náboženské protějšky po celém Perském zálivu k větší rozhodnosti. Kromě toho si začali uvědomovat, že díky geografické hříčce osudu se významná světová naleziště ropy nacházejí právě v oblastech, kde šíité tvoří většinu - v Íránu, ve východní provincii Saúdské Arábie, v Bahrajnu a v jižním Iráku. Vítejte v novém společenství „Ropastán".

Nově nalezená moc šíitských muslimů v tomto nestabilním regionu představuje velký problém jak pro stará sunnitská vládnoucí zřízení - mimo Írán -, tak pro Spojené státy. Léta šíitské podřízenosti jsou u konce.

https://prosyn.org/Du2iCK0cs