0

Vzestup regionalismu v Asii

Tento týden Amerika a Singapur urovnaly poslední překážky a uzavřely bilaterální dohodu o volném obchodu. Obdobné smlouvy se dnes Asií šíří jako požár.

Až donedávna většina východoasijských zemí uskutečňovala nediskriminační obchodní politiky prostřednictvím jednostranných liberalizací, Asijského či Pacifického hospodářského společenství a Světové obchodní organizace (WTO). Jak naznačuje dohoda mezi USA a Singapurem, oblibu si získávají diskriminační bilaterální a regionální iniciativy. Jako věrohodná možnost dnes působí východoasijský hospodářský blok zformovaný kolem Číny a Japonska nebo kolem jedné z těchto zemí. Ocitne se region v rámci WTO kvůli takovému obchodování na vedlejší koleji?

Východoasijské země mají relativně liberální obchodní politiky a jsou poměrně dobře integrovány do světové ekonomiky. Za touto maskou se ovšem skrývají ohromné rozdíly. Hongkong a Singapur jsou svobodné přístavy. Severní Korea a Tchaj-wan svá hospodářství v posledních letech značně liberalizovaly. Malajsie je celkem otevřená, ovšem výrazně protekcionistická, hlavně v oblasti služeb. Thajská ochranná cla jsou stále vysoká. Indonésie a Filipíny se topí v politické a ekonomické nestabilitě. Ochrana v chudých zemích - Barmě, Vietnamu, Kambodži a Laosu - je vysoká.

Uvažme nyní dva regionální tahouny, Japonsko a Čínu. Japonsku nedovoluje jeho zkornatělé domácí hospodářství uplatnit se jako vůdce regionu. V oblasti obchodní politiky je neprůbojné, obzvláště ve své závislosti na zemědělském protekcionismu.