Správná cesta k obnově Gruzie

NEW YORK – Na nedávné dárcovské konferenci o Gruzii se závazky pomoci jen hrnuly a jejich celková výše dosáhla 4,5 miliardy dolarů – což je zhruba 1000 dolarů na jednoho Gruzínce. To je dobrá zpráva. Špatnou zprávou je, že se této konference účastnili jen dárci a gruzínská vláda, kterou organizace Transparency International kritizuje za neprůhledné rozhodovací procesy.

Absenci průhlednosti a zodpovědnosti při utrácení peněz ve válkách a při obnově, která po nich následuje, dnes daňoví poplatníci nenesou dobře. Ve světle rostoucí celosvětové poptávky po pomoci a klesající nabídky (ta se v posledních dvou letech snížila o 12%) se efektivní a průhledné nakládání s prostředky stává stále větší nutností. A vlády, které se vůči svým občanům nechovají zodpovědně, se v tomto ohledu s největší pravděpodobností setkají s nezdarem.

Než se záruky promění v platby, měli by dárci bedlivě prozkoumat strategii hospodářského rozvoje Gruzie a vyhodnotit její plány humanitární pomoci a rekonstrukce. Měli by se ptát, zda pomoc pro Gruzii přispěje k míru a stabilitě, nebo zda naopak zbrzdí politické řešení konfliktu a odradí investory.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/aHkIKPt/cs;