0

Správná cesta k elektromobilům

NEW YORK – Nadšení z elektromobilů je dnes cítit na každém kroku, ale zamyslete se nad tím, kolik dnes existuje automobilů na benzinový pohon: asi 850 milionů. Trvalo by celá léta, než by prodej nových automobilů toto číslo výrazně změnil. Jiriho Räsänena, státního úředníka z Helsinek, tato skutečnost zpočátku skličovala – ale pak ji se svými přáteli proměnil v dobrý nápad: co kdybychom si ponechali auta a vyměnili jen motory?

Tento nápad by vyřešil spoustu problémů, a to nejen pro dnešní zavedenou základnu automobilů, ale i pro zavedenou základnu automobilek . Řada z nich se potýká s problémy, ale na založení nové automobilky pravděpodobně také není nejvhodnější doba. Zatímco však trh s novými vozy zaznamenal dramatické zpomalení, možná je vhodná doba založit firmu, která nahrazuje benzinové motory elektrickými.

Iniciativa skupiny vedené Räsänenem má název eCars - Now! Jde o malé sdružení ve Finsku, které není ani tak firmou jako spíše příkladem pro firmy – členové týmu doufají, že se jejich nápad rozšíří do celého světa.

Räsänen a jeho kolegové čerpají inspiraci z fungování bezplatného softwaru: přejí si, aby nápad i základní konstrukce byly zdarma, a vyzývají řadu firem z celého světa, aby jejich projekt zaváděly na místní úrovni do praxe. Některé firmy budou vyrábět baterie, elektromotory nebo osazovací sady, jiné budou osazovat benzinové automobily novými motory – rozhodně jde o skvělou pracovní příležitost pro nezaměstnané pracovníky v automobilovém průmyslu.