Právo zemřít

Dne 21. prosince odpojil italský lékař Mario Riccio od Piergiorgia Welbyho dýchací přístroj, který tohoto pacienta udržoval při životě. Welby, jenž trpěl svalovou dystrofií a byl ochrnutý, sváděl s italskými soudy neúspěšný boj o právo zemřít. Jakmile mu Riccio podal uklidňující lék a odpojil dýchací přístroj, řekl Welby třikrát děkuji: své manželce, svým přátelům a svému lékaři. O pětačtyřicet minut později byl mrtev.

Welbyho požadavku na smrt se dostalo v Itálii široké publicity, která vedla ke vzrušené debatě. V době psaní tohoto článku ještě není zřejmé, zda bude Riccio z něčeho obviněn. Přinejmenším jeden italský politik však vyzval k jeho zatčení za zabití.

Welbyho smrt vyvolává dvě otázky, jež je potřeba rozlišit. První zní, zda má člověk právo odmítnout léčbu, která ho udržuje při životě. A druhá, zda lze dobrovolnou eutanazii eticky ospravedlnit.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/aVK6kf1/cs;