0

Znovuzrozená revoluce

MEXICO CITY – Salvador se stal vůbec první latinskoamerickou zemí, kde někdejší politicko-vojenská organizace, která se snažila získat moc prostřednictvím zbraní, dosáhla svých cílů prostřednictvím hlasovacích uren. V pololegitimních volbách v Nikaragui v roce 1984 sice také zvítězila Sandinistická fronta národního osvobození, avšak ta se k moci dostala už o pět let dříve, když svrhla Somozovu diktaturu. A když byl v roce 2006 konečně znovuzvolen Daniel Ortega, byla už stará Sandinistická fronta z roku 1979 k nepoznání.

Salvadorská Národní osvobozenecká fronta Farabunda Martího (FMLN) vznikla v roce 1980 sloučením pěti povstaleckých skupin podporovaných Kubou a Nikaraguou. Do prezidentských voleb, které se konaly minulou neděli, nominovala reprezentativního a přitažlivého kandidáta Mauricia Funese, a přestože se jeho desetiprocentní náskok smrskl do volebního večera na pouhá dvě procenta, nakonec Funes bezkonkurenčně zvítězil.

Konzervativní strana ARENA, která v Salvadoru vládla od skončení desetileté občanské války v roce 1992, učinila pro odvrácení vítězství FMLN všechno možné a znovu se uchýlila k taktice osočování protivníka z komunistických choutek. Podle nemilosrdně negativní kampaně strany ARENA by vítězství levice přineslo do Salvadoru komunismus, Huga Cháveze a Castra.

Zastrašovací taktika však tentokrát nevyšla. Ostatní levicová politická hnutí a povstalecké skupiny v Latinské Americe si z toho očividně mohou vzít ponaučení. Socialistická strana v Chile, Dělnická strana v Brazílii, Široká fronta v Uruguayi, ba dokonce i Chávez ve Venezuele, PRD v Mexiku a FSLN v Nikaragui ukázali, že po letech čekání může levice vyhrávat v Latinské Americe volby.