Znovuzrozená revoluce

MEXICO CITY – Salvador se stal vůbec první latinskoamerickou zemí, kde někdejší politicko-vojenská organizace, která se snažila získat moc prostřednictvím zbraní, dosáhla svých cílů prostřednictvím hlasovacích uren. V pololegitimních volbách v Nikaragui v roce 1984 sice také zvítězila Sandinistická fronta národního osvobození, avšak ta se k moci dostala už o pět let dříve, když svrhla Somozovu diktaturu. A když byl v roce 2006 konečně znovuzvolen Daniel Ortega, byla už stará Sandinistická fronta z roku 1979 k nepoznání.

Salvadorská Národní osvobozenecká fronta Farabunda Martího (FMLN) vznikla v roce 1980 sloučením pěti povstaleckých skupin podporovaných Kubou a Nikaraguou. Do prezidentských voleb, které se konaly minulou neděli, nominovala reprezentativního a přitažlivého kandidáta Mauricia Funese, a přestože se jeho desetiprocentní náskok smrskl do volebního večera na pouhá dvě procenta, nakonec Funes bezkonkurenčně zvítězil.

Konzervativní strana ARENA, která v Salvadoru vládla od skončení desetileté občanské války v roce 1992, učinila pro odvrácení vítězství FMLN všechno možné a znovu se uchýlila k taktice osočování protivníka z komunistických choutek. Podle nemilosrdně negativní kampaně strany ARENA by vítězství levice přineslo do Salvadoru komunismus, Huga Cháveze a Castra.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/G9gDJNW/cs;