Paul Lachine

Vzpoura dlužníků

BRUSEL – Výzva řeckého premiéra Jorga Papandrea uspořádat referendum o záchranném balíku dohodnutém koncem října na summitu eurozóny má hluboké důsledky na řízení Evropy, a to i přesto, že se referendum nakonec neuskuteční. Navíc může rozhodnout o budoucnosti eura.

Papandreu musel rychle změnit kurz v reakci na vnitřní i vnější tlak, avšak možnost, kterou položil na stůl, jen tak nevymizí, ať už bude osud současné řecké vlády jakýkoliv. Pokud bude nutné žádat Řeky, aby přijímali jeden úsporný balík za druhým, mohli by si začít klást otázku, kdy začnou mít v této otázce rozhodné slovo sami.

Necelý týden předtím, než Papandreu svůj šrapnel vypustil, hovořili vedoucí představitelé eurozóny jednoznačně: „Zavedení ‚evropského semestru‘ zásadně změnilo způsob koordinace naší fiskální a hospodářské politiky na evropské úrovni, když koordinace na úrovni EU se dnes odehrává dříve, než dojde k přijetí rozhodnutí na úrovni národní.“ Jednoduše řečeno panevropské finanční řízení údajně získalo navrch.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/xSrafWu/cs;