Konec večírku na rozvíjejících se trzích

CAMBRIDGE – Zápal pro rozvíjející se trhy letos vyprchává, a nejen proto, že americká centrální banka plánovaně seškrtává své rozsáhlé nákupy aktiv. Akcie a dluhopisy rozvíjejících se trhů jsou letos na sestupu a tamní hospodářský růst zpomaluje. Abychom pochopili proč, je užitečné vědět, jak jsme se do dnešní situace dostali.

V letech 2003 až 2011 se HDP v současných cenách ve Spojených státech zvýšil o úhrnných 35 % a ve Velké Británii, Japonsku a Německu o 32 %, 36 %, respektive 49 %, měřeno v amerických dolarech. V Brazílii nominální HDP během téhož období vyletěl o 348 %, v Číně o 346 %, v Rusku o 331 % a v Indii o 203 %, také v dolarech.

Boom přitom nezažily jen tyto takzvané země BRIC. Výstup Kazachstánu se rozrostl o víc než 500 %, zatímco Indonésie, Nigérie, Etiopie, Rwanda, Ukrajina, Chile, Kolumbie, Rumunsko i Vietnam si připsaly každá přes 200 %. To znamená, že srovnatelným tempem, posuzováno v amerických dolarech, rostl v těchto zemích průměrný odbyt supermarketů, producentů nápojů, obchodních domů, telefonních společností, obchodů s výpočetní technikou i prodejců čínských motocyklů. Dá rozum, že firmy se přesunou tam, kde odbyt v dolarech vzkvétá, a správci aktiv vloží peníze tam, kde je růst HDP v dolarech nejrychlejší.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/MwSBU7f/cs;