0

Návrat „siloviků“

STOCKHOLM – Ruský premiér Vladimir Putin nedávno oznámil, že Rusko, Bělorusko a Kazachstán ukončily separátní rozhovory o vstupu do Světové obchodní organizace (WTO). Místo toho se prý budou snažit vstoupit do tohoto orgánu světového obchodu jako jediná celní unie. V podstatě to znamená, že Rusko odkládá svůj vstup do WTO – což je v ruské strategii významný obrat.

Putinovo prohlášení přišlo jako blesk z čistého nebe. O dva dny dříve dokončili zástupce Spojených států pro obchod Ron Kirk a komisařka Evropské unie pro obchod Catherine Ashtonová úspěšně rozhovory o přijetí Ruska do WTO s Putinovým prvním náměstkem Igorem Šuvalovem, ministrem financí Alexejem Kudrinem a ministryní hospodářství a rozvoje Elvirou Nabiullinovou. A ještě 3. června deklaroval Putin, že si je jist „rychlým vstupem Ruska do WTO“.

Putinovo prohlášení zřejmě v nemenší míře překvapilo také vedoucí představitele Běloruska a Kazachstánu, zvláště když Rusko krátce předtím zakázalo v rámci protekcionistického opatření téměř všechen dovoz mléčných výrobků z Běloruska. Po 16 letech jednání se zdálo, že má Rusko nakročeno ke vstupu do WTO během pár měsíců.

Zůstaly jen tři obtížné překážky. Za prvé Ukrajina požaduje bilaterální protokol o přístupu na trhy, který by Rusko přinutil zrušit zhruba 100 obchodních sankcí, většinou v zemědělství. Druhou překážkou jsou hraniční kontroly s Gruzií, což je převážně politické téma: jde o otázku, zda jsou Abcházie a Jižní Osetie nezávislé, jak tvrdí Rusko, anebo tvoří součást Gruzie, o čemž je přesvědčen zbytek světa. A konečně EU trvá na tom, aby Rusko zrušilo plánovaná prohibitivní vývozní cla na dříví. Pouze gruzínská otázka je skutečně závažná.