Paul Lachine

Návrat „siloviků“

STOCKHOLM – Ruský premiér Vladimir Putin nedávno oznámil, že Rusko, Bělorusko a Kazachstán ukončily separátní rozhovory o vstupu do Světové obchodní organizace (WTO). Místo toho se prý budou snažit vstoupit do tohoto orgánu světového obchodu jako jediná celní unie. V podstatě to znamená, že Rusko odkládá svůj vstup do WTO – což je v ruské strategii významný obrat.

Putinovo prohlášení přišlo jako blesk z čistého nebe. O dva dny dříve dokončili zástupce Spojených států pro obchod Ron Kirk a komisařka Evropské unie pro obchod Catherine Ashtonová úspěšně rozhovory o přijetí Ruska do WTO s Putinovým prvním náměstkem Igorem Šuvalovem, ministrem financí Alexejem Kudrinem a ministryní hospodářství a rozvoje Elvirou Nabiullinovou. A ještě 3. června deklaroval Putin, že si je jist „rychlým vstupem Ruska do WTO“.

Putinovo prohlášení zřejmě v nemenší míře překvapilo také vedoucí představitele Běloruska a Kazachstánu, zvláště když Rusko krátce předtím zakázalo v rámci protekcionistického opatření téměř všechen dovoz mléčných výrobků z Běloruska. Po 16 letech jednání se zdálo, že má Rusko nakročeno ke vstupu do WTO během pár měsíců.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/hV3A4mm/cs;