Dean Rohrer

Návrat francouzsko-německého vedení

PAŘÍŽ – Bez ohledu na to, kdo zvítězí v zářijových parlamentních volbách v Německu, znovu nadešel čas na velkou francouzsko-německou iniciativu. Ať už jsou hospodářské podmínky v obou zemích a jejich vzájemná důvěra – či její absence – jakékoliv, Francie a Německo jsou dnes více než kdy předtím spoluzodpovědné za budoucnost, ne-li za samotné přežití evropského projektu.

Má francouzsko-německé vedení Evropské unie nějaké alternativy? Kdyby se k oběma zemím připojila Velká Británie a vytvořila s nimi Klub tří, byl by to dobrý nápad, který však momentálně nepřipadá v úvahu. Británie se v podstatě sama vyloučila z jakékoliv vedoucí role v Evropě. Gordon Brown jako premiér sotva přežívá a konzervativci, jejichž návrat k moci v příštím roce je téměř jistý, jsou stejně provinčně euroskeptičtí jako kdykoliv předtím, ne-li ještě více. Evropa jednoduše nemůže na Brity spoléhat, alespoň ne prozatím.

Idea Klubu šesti, se kterou na počátku svého prezidentského působení přišel Nicolas Sarkozy, byla vždy mlhavá a dnes je neudržitelná. Itálii nelze brát kvůli sexkapádám Silvia Berlusconiho vážně a také Španělsko je vzhledem ke své neutěšené ekonomické situaci mimo hru. Pokud jde o Polsko, packalská dvojčata Kaczyńských sice byla odstavena od moci, avšak fixace země na bezpečnost v jejím bezprostředním sousedství je neslučitelná se skutečným evropským vedením.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/mjikHaE/cs;