Prokletí přírodních zdrojů

Mnohé rozvojové země bohaté přírodními zdroji jsou jestě chudsí než jiné, méně obdařené země. Plyne to z faktu, že přírodní zdroje plní úlohu lákavé ceny, o niž se bojuje. Mnoho zemí s významnými nerostnými ložisky nebo hodnotnými tržními plodinami je v zajetí represivních či zkorumpovaných režimů nebo je rozpolcuje ozbrojený konflikt. Tento problém vesel ve známost jako ,,prokletí přírodních zdrojů`` (the resource curse).

Dnes se objevilo siroké hnutí usilující o vypořádání se s tímto prokletím. Průkopníkem byla malá britská nevládní organizace Global Witness, která vedla kampaň za uzavření thajsko-kambodžské hranice pro surové dřevo, jež vyváželi Rudí Khmerové. Znamenalo to konec nelegálního obchodu s týkovým a jiným vzácným tvrdým dřevem. Následná ztráta příjmů hrála klíčovou roli při zániku této genocidní organizace.

Organizace Global Witness se poté obrátila k problému diamantů v Angole. Kampaň proti ,,konfliktním diamantům`` vedla ke Kimberleyskému certifikačnímu procesu. Loni Global Witness společně s více než sedesáti skupinami z celého světa zahájila kampaň ,,Zveřejněte, co platíte`` (Publish What You Pay), která má přinutit společnosti obchodující s přírodními zdroji, aby odhalily částky, jež vyplácejí vládám rozvojových zemí. Podpořila ji britská vláda a mnohé ropné a těžební společnosti reagovaly pozitivně.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/6gIW0VI/cs;