0

Hrátky s datováním recese

STANFORD – Optimismus, který zavládl v raných fázích zotavení z finanční krize a recese, nyní ustoupil střízlivějším hodnocením krátkodobých, střednědobých a dlouhodobých výzev, jimž čelí globální ekonomika i její základní národní části.

V mnoha zemích dokonce vyvstaly obavy z vleklého období pomalého a příležitostně i záporného růstu, trvalých překážek snížení nezaměstnanosti a pokračujících hospodářských nesnází; nebo ještě hůře ze „ztracené dekády“ na japonský způsob, charakterizované četnými recesemi; nebo ještě hůře z deprese (kterou politici a intelektuálové přiživili ve snaze ospravedlnit pokračující mohutné vládní zásahy do ekonomiky v nadcházejících letech).

Jsou však četné poklesy v obdobích těžké hospodářské tísně tak neobvyklé? Bylo by užitečné znát odpověď na tuto otázku, než se začneme opakovaně snažit krátkodobě rozpumpovat ekonomiku prostřednictvím nákladných politik, které by mohly zhoršit dlouhodobější vyhlídky.

Globální recese byla těžká a od druhé světové války nevídaná, s možnou výjimkou začátku 80. let (kdy se například nezaměstnanost ve Spojených státech vyšplhala na 10,8% jako vedlejší projev snižování inflace z dvouciferného cenového růstu na konci 70. let). Od začátku krize v prosinci 2007 až po zdánlivý konec recese v létě 2009 činil pokles reálného HDP v USA 3,8%.