0

Realita virtuální moci

DAVOS – Jak arabské režimy zápasí s demonstracemi rozdmýchanými Twitterem a al-Džazírou a američtí diplomaté se snaží porozumět důsledkům WikiLeaks, je jasné, že globální informační věk bude vyžadovat propracovanější výklad fungování moci ve světové politice.

Právě to je argument mé nové knihy The Future of Power (Budoucnost moci). V současném století dochází ke dvěma změnám – k přesunu moci a k difuzi moci. Přesun moci z jednoho dominantního státu na jiný je známý historický jev, ale difuze moci je proces novější. Problém všech států dnes spočívá v tom, že větší část dění se odehrává mimo kontrolu i toho nejmocnějšího z nich.

Co se týče přesunu moci, pozorností se vrchovatě hýří kolem údajného amerického úpadku, často s povrchními přirovnáními k Británii a Římu. Řím však po dosažení mocenského vrcholu zůstal dominantní ještě víc než tři staletí a ani pak nepodlehl nástupu jiného státu, ale zahynul v důsledku tisíce šrámů, jež utržil od různých barbarských kmenů.

Věru, navzdory všem módním prognózám, že Čína, Indie či Brazílie v nadcházejících desetiletích předstihnou Spojené státy, největší hrozby asi pocházejí od moderních barbarů a nestátních aktérů. Difuze moci může v informačně ukotveném světě kybernetické zranitelnosti představovat větší hrozbu než přesun moci.