0

Skutečná rizika deficitů

Deficity se vrátily - a chtějí se pomstít. Rozpočtový deficit Spojených států dnes činí 455 miliard dolarů, což je 4,1% HDP. Jestě před dvěma lety přitom USA předpovídaly rozpočtové přebytky, kam jen oko dohlédne.

Také dalsí bohaté země se topí v červeném inkoustu, přestože jejich deficity jsou nepatrně méně nafouklé než schodek Spojených států. Evropská komise předpovídá, že rozpočtový deficit Francie dosáhne letos 3,7% HDP a německý schodek se zvýsí na 3,4% - obě čísla přitom vysoce překračují maximální hranici tří procent HDP stanovenou Paktem stability a růstu pro země eurozóny.

Při deficitním hospodaření stát zvysuje své zadlužení a uvaluje zátěž na budoucí generace. Politici přirozeně raději zatajují, jakým způsobem se bohatství přesouvá mezi jednotlivými generacemi. Jejich prioritou je financování bezprostředních problémů a požitků přislíbených dnes.

Účetní, kteří vládní deficity počítají, se snaží politikům zabránit ve snaze obalamutit nás tak, abychom přijímali jimi nabízené požitky bez pochopení jejich budoucích nákladů. Titíž účetní nám vsak nenabízejí žádný způsob, jak posoudit, kdy jsou deficity ospravedlnitelné, a kdy nikoliv.