Skutečná rizika deficitů

Deficity se vrátily - a chtějí se pomstít. Rozpočtový deficit Spojených států dnes činí 455 miliard dolarů, což je 4,1% HDP. Jestě před dvěma lety přitom USA předpovídaly rozpočtové přebytky, kam jen oko dohlédne.

Také dalsí bohaté země se topí v červeném inkoustu, přestože jejich deficity jsou nepatrně méně nafouklé než schodek Spojených států. Evropská komise předpovídá, že rozpočtový deficit Francie dosáhne letos 3,7% HDP a německý schodek se zvýsí na 3,4% - obě čísla přitom vysoce překračují maximální hranici tří procent HDP stanovenou Paktem stability a růstu pro země eurozóny.

Při deficitním hospodaření stát zvysuje své zadlužení a uvaluje zátěž na budoucí generace. Politici přirozeně raději zatajují, jakým způsobem se bohatství přesouvá mezi jednotlivými generacemi. Jejich prioritou je financování bezprostředních problémů a požitků přislíbených dnes.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/5J344VK/cs;