Prorok a komisaři

MOSKVA – Říká se, že proroci nemají ve své vlasti požívat žádné úcty. Přesto se Moskva právě stala svědkem mimořádného úkazu, když byl Alexandru Solženicynovi – disidentovi a svého času exilovému autorovi knih Souostroví Gulag a Jeden den Ivana Děnisoviče – fakticky vystrojen státní pohřeb, na němž v roli hlavního truchlícího vystoupil premiér Vladimir Putin.

Zdá se tedy, že i po smrti zůstane Alexandr Solženicyn silou, s níž je třeba počítat. Bude však silou, která se nezpronevěří osvobozujícím vyhlídkám jeho nejslavnějších děl?

Umění je v Rusku bohužel vždy využíváno k posilování narcismu moci. Solženicyn byl takto využit dvakrát. Paradoxem je, že v sovětské éře bylo jeho umění nakrátko využito jako osvobozující síla, protože Nikita Chruščov umožnil vydání Jednoho dne Ivana Děnisoviče , aby podpořil antistalinistické tání. V dnešním údajně svobodném a demokratickém Rusku je však Solženicyn idealizován pro svůj nacionalismus a pravoslavné mesiášství i pro své pohrdání údajnou dekadencí Západu, což jsou vesměs poselství, která halasně a denně hlásá Putinův režim.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/0C1Qgc0/cs;