John Overmyer

Cena za nečinnost

BERKELEY – Dokážou světové vlády udržet globální ekonomiku mimo hlubokou a dlouhou depresi? Ještě před třemi měsíci bych bez pochybností řekl, že ano. Teď už si nejsem tak jistý.

Problém tkví v tom, že vlády si nejsou jisté, co mají dělat. Během dvou staletí byl postupně vypracován standardní seznam toho, co v případě finanční krize dělat, aby se předešlo hluboké a vleklé depresi: přičinili se o to guvernér Bank of England Cornelius Buller v roce 1825, šéfredaktor časopisu The Economist Walter Bagehot během viktoriánské doby a ekonomové Irving Fisher, John Maynard Keynes, Milton Friedman a mnoho dalších.

Klíčový problém v takovýchto časech spočívá v tom, že investoři poptávají bezpečná, jistá a likvidní aktiva, jejichž cena je tudíž příliš vysoká, zatímco poptávka po aktivech, která podepírají a financují produktivní kapitál ekonomiky je příliš slabá. Samozřejmým řešením pro vlády je tvorba dalších peněz, aby se poptávka po bezpečných, jistých a likvidních aktivech uspokojila.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ZQotUKA/cs;