Roboti na mozku

CALGARY – Když Harvey Cushing a William Bovie zavedli v roce 1926 elektrokauterizaci (která využívá vysokofrekvenčního elektrického proudu k uzavírání cév nebo provádění řezů), proměnil jejich vynález neurochirurgii. Vzhledem k přesnosti, která je pro operaci tak jemného orgánu, jako je mozek, nezbytná, urychlilo spojení mechanických technologií s chirurgickými dovednostmi vývoj v tomto oboru.

Pokroky na poli neurochirurgie vždy usilují o minimalismus. Stejně jako v kterémkoliv jiném chirurgickém oboru i zde platí, že čím méně daný zákrok zasáhne do těla, tím nižší je pravděpodobnost, že nepříznivě ovlivní kvalitu pacientova života, a tím dříve bude pacient schopen návratu k normálním aktivitám.

V případě citlivých neurologických zákroků je tento imperativ ještě naléhavější. Úkoly, jako jsou manipulace s malými cévami měřícími v průměru 1-2 milimetru nebo odstranění mozkového nádoru bez poškození okolní tkáně, vyžadují technologie, které doplňují schopnosti chirurgů a rozšiřují jejich možnosti – například operační mikroskop nebo multimodální diagnostické nástroje.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/nybJdXD/cs;