Roboti na mozku

CALGARY – Když Harvey Cushing a William Bovie zavedli v roce 1926 elektrokauterizaci (která využívá vysokofrekvenčního elektrického proudu k uzavírání cév nebo provádění řezů), proměnil jejich vynález neurochirurgii. Vzhledem k přesnosti, která je pro operaci tak jemného orgánu, jako je mozek, nezbytná, urychlilo spojení mechanických technologií s chirurgickými dovednostmi vývoj v tomto oboru.

Pokroky na poli neurochirurgie vždy usilují o minimalismus. Stejně jako v kterémkoliv jiném chirurgickém oboru i zde platí, že čím méně daný zákrok zasáhne do těla, tím nižší je pravděpodobnost, že nepříznivě ovlivní kvalitu pacientova života, a tím dříve bude pacient schopen návratu k normálním aktivitám.

V případě citlivých neurologických zákroků je tento imperativ ještě naléhavější. Úkoly, jako jsou manipulace s malými cévami měřícími v průměru 1-2 milimetru nebo odstranění mozkového nádoru bez poškození okolní tkáně, vyžadují technologie, které doplňují schopnosti chirurgů a rozšiřují jejich možnosti – například operační mikroskop nebo multimodální diagnostické nástroje.

https://prosyn.org/nybJdXDcs