PC slaví 25. narozeniny

V srpnu 1981 uvedla firma IBM na trh osobní počítač 5150. Ve skutečnosti to nebyl první osobní počítač, ale každopádně to bylo první „písíčko“, které vneslo revoluci nejen do podnikatelského života, ale i do způsobu, jakým lidé přemýšlejí o světě.

PC z roku 1981 znamenalo rozchod s předchozím obchodním modelem IBM, v jehož rámci firma počítače neprodávala, nýbrž pronajímala. S modelem 5150 se IBM přesunula do oblasti masové výroby standardizované komodity s využitím součástek vyráběných jinými firmami. „Big Blue“ (jak se IBM přezdívá) navíc umožnila dalším společnostem (jmenovitě Microsoftu, který byl tehdy v plenkách) vyvíjet vlastní software.

Každý dobrý skutek je však po zásluze potrestán: výrobou PC se IBM jako firma prakticky odepsala. Její inovace totiž umožnila vznik obrovského množství nových a dynamických společností, které přinutily IBM zcela přebudovat vlastní podstatu, aby jim mohla konkurovat – to je jen jeden příklad schopnosti PC transformovat společnost.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/xQ8KMFK/cs;