Minulost v čínské přítomnosti

Jaký je odpovídající pohled na nedávnou čínskou historii? Řekněme to na rovinu: stojí vůbec za zmínku, že Čínská komunistická strana dala zavraždit miliony a miliony lidí, zničila životní prostředí a hluboce ublížila čínské tradiční kultuře?

Čínští intelektuálové se této otázce vyhýbají. Zdá se jim irelevantní a rozhodně příliš nepříjemná na to, aby se nad ní vůbec zamýšleli. Je třeba hledět vpřed, ne zpátky, dodávají. Věci se konečně pohnuly správným směrem, a tak, prosíme vás, nedělejte nic, co by tento nadějný vývoj mohlo narušit.

Já si ale nemyslím, že věci se mají až tak jednoduše. Strana, která je dnes v Číně u moci, je stejná strana, která Číně a miliónům jejích obyvatel tolik ublížila. Dnes už sice neuskutečňuje onu politiku, jež vedla k tolika neštěstím a tragédiím, ale formálně se dodnes nevzdala svých stěžejních myšlenek ani dogmatických textů, a muž, který má na svědomí tolik lidských životů jako málokdo jiný v lidských dějinách, se stále těší oficiální úctě (jakkoli se dnes již šeptem připouští, že se dopustil několika ,,chybek"). Nezměnil se navíc ani způsob, jakým strana řídí zemi - tedy v podstatě leninismus.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/G8Zq55t/cs;