Jiná střední Evropa

Střední Evropou, která se připravuje na členství v Evropské unii, obchází přízrak. Tento slibný vývoj totiž čelí hrozbě horečnatého volebního nacionalismu, který ve snaze získat hlasy voličů slibuje, že otevře staré rány a srovná staré prohry.

Nejjasnějším příkladem tohoto trendu je Maďarsko, kde premiér Viktor Orbán v rámci své volební kampaně, s níž nakonec jen o vlásek neuspěl, požadoval zrušení tzv. Benešových dekretů z roku 1945, na jejichž základě přišli o majetek i občanství němečtí a maďarští občané Československa, kteří tehdy byli deportováni. Orbán přitom ale není jediný, kdo ve vyvolávání vzpomínek dávných duchů vidí volební výhodu.

Orbán prohlašoval, že zrušení Benešových dekretů se musí stát podmínkou vstupu České (i Slovenské) Republiky do Evropské unie. Vlna nesnášenlivosti, jíž Orbán svým manévrem vyvolal, zastavila významnou část regionální spolupráce posledních deseti let. V nížině, která se táhne od Bavorska až k Dunaji, místo ní nastupuje nová, ošklivá forma nacionálního populismu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/q5zLFSF/cs;