0

Operační systém, který si přivlastnil Vánoce

Než si během letošních svátků budete přát nové PC se systémem Windows, připomeňte si staré moudro: „Dobře uvaž, čeho si žádáš.“

V nejlepším z možných světů bychom všichni těžili z takzvaných „síťových efektů“, plynoucích z toho, že většina lidí používá tentýž software: všichni by mohli navzájem snadno komunikovat a učit se, jak efektivně software používat. Vzhledem k tomu, že Microsoft bohužel síťových efektů nevyužívá ku prospěchu uživatelů, ale k maximalizaci svých zisků, svět, který přináší, není ani zdaleka nejlepší.

Vezměme si Vistu, další „skvělý“ operační systém, který Microsoft uvedl letos na trh, společně s Office 2007. Prvním člověkem u nás ve firmě, který k Vistě přišel, byl výkonný místopředseda. A zuřil. Vistu a Office 2007 dostal automaticky s novým počítačem Dell. Společnost Dell se neptala: „Dal byste přednost starým verzím operačního systému a MS Office, které už umíte používat?“ Náš místopředseda tak dostal zbrusu nový počítač, který neuměl používat: funkce byly nově uspořádané a klávesové zkratky jiné.

Uvažme náklady spojené s produktivitou milionů lidí jako on, kteří se musí přizpůsobit novému systému. Jeho spolupracovníci navíc nemohli otevřít soubory z programu Microsoft Word, které jim poslal v novém formátu „.docx“. Ozývali se mu zpátky a žádali, aby soubory poslal znovu, ve starším formátu „.doc“ – což možná nešlo, pokud bezděčně použil nějaké nové formátovací přikrášlení.