0

Revoluce otevřeného vzdělávání

Coby zakladatelé dvou celosvětově největších mediálních platforem s otevřeným zdrojem – Wikipedie a Connexions – jsme oba obviňováni, že jsme snílci. Každý sám jsme se nakazili myšlenkou vytvořit webovou platformu, která by každému dávala možnost přispět svými znalostmi k rozvoji bezplatných a otevřených zdrojů poučení. Jimmy začal svou uživatelsky vytvářenou encyklopedií. Rich vytvořil prostor pro autory, učitele a studenty k vytváření, sestříhávání a sdílení výukových cyklů a učebnic.

Téměř všichni tyto sny odmítali. S podporou nespočetných zástupů – od laureátů Nobelovy ceny po středoškoláky z Východního Timoru či východního Los Angeles – se ovšem Wikipedie a Connexions rozšířily do celého světa a jsou dnes organickými a rostoucími informačními zázemími využívanými miliony lidí.

Chceme vás také nakazit snem, že se každý může stát součástí nového hnutí, které má potenciál proměnit svět vzdělávání. Toto hnutí může navždy změnit definici toho, jak se vytváří a využívá vědění.

Někteří vysokoškoláci z komunitních škol dnes opouštějí studium, protože cena učebnic převyšuje školné, a někteří žáci třetích tříd se dnes musí dělit o cvičebnice matematiky, protože jich není dost pro všechny. Představte si ale svět, v němž jsou učebnice a další učební materiály dostupné všem zdarma na webu a levně v tištěné podobě.