13

Komodity na vzestupu

SOUL – Komoditní supercyklus – stav, kdy ceny komodit dosahují stále vyšších maxim a pak klesají na vyšší minima – stále neskončil. Navzdory euforii kolem břidlicového plynu – a samozřejmě i navzdory slabému globálnímu růstu – vzrostly ceny komodit po finanční krizi o plných 150%. Ve střednědobém výhledu bude tento trend dál představovat inflační riziko a podkopávat životní úroveň lidí na celém světě.

Potvrzuje to mimo jiné argument o přibližování. S dalším růstem Číny budou její zvyšující se velikost, bohatství a urbanizace nadále přiživovat poptávku po energii, obilí, nerostech a dalších zdrojích.

USA například spotřebují více než devětkrát větší množství ropy na obyvatele než Čína. Jak se však bude stále větší podíl čínského obyvatelstva přibližovat západním standardům spotřeby, zůstane poptávka po komoditách – a tím i jejich ceny – na vzestupné trajektorii.

Všechny komodity samozřejmě nejsou stejné. Zatímco například u mědi se vývoj zdá jednoznačný, protože je to klíčová komodita pro kabeláže, elektroniku a instalatérství, silná poptávka po železu není tak zřejmá vzhledem k tomu, jaký boom zažívá v posledních dvou desetiletích čínská infrastruktura.