Staronový antisemitismus

Proč tolik z těch, kdo přežili holocaust, vycítí, když se začne rýsovat nová protižidovská hrozba? Protože vědí, jak ze zdánlivě "nevinných" náznaků dokáží vyrůst obvinění, od nichž je jen krůček k diskriminaci, kterou nakonec obratem potvrdí i legislativa. Pak hysterie propuká naplno. Ti, kdo přežili, bijí na poplach, neboť velice dobře vědí, co je v sázce. Posilují tak naši demokracii způsobem, který u jiných spoluobčanů nemá obdoby. Nasloucháme těm, kdo přežili, abychom sami přežili.

A že máme důvod naslouchat, potvrdilo první kolo francouzských prezidentských voleb. Potíže ale nedělají jen demagogové jako Jean-Marie Le Pen a další extrémně pravicoví lumpové.

V průběhu dvacátého století se souputníky fašismu a komunismu stávali lidé zvoucí se hrdě "intelektuály", přičemž mnohdy ani nebyli členy stran, jež na těchto ideologiích stavěly. V jedenadvacátém století - ve vrstvě vzdělaných lidí z politických, mediálních, vládních i akademických kruhů (pro níž má angličtina padnoucí označení "chattering classes" - upovídané třídy) - se setkáváme s lidmi, kteří odsuzují Izrael jazykem, jenž nebezpečně připomíná styl souputníků oněch padlých protidemokratických hnutí. V západním světě to nejsou většinové hlasy - zatím bohudík ne -, jsou to ale hlasy mocné a vlivné.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/qJfjh2r/cs;