0

Syrský chemický džin

LOS ANGELES – Od chvíle, kdy v Sýrii propukla občanská válka, zónu střetu i širší okolí straší rozsáhlý syrský arzenál chemických zbraní. Izrael teď tvrdí, že syrský režim už chemické zbraně použil.

Narůstající obavy přiměly amerického prezidenta Baracka Obamu k opakovanému prohlášení, že použitím či přesunem chemických zbraní by Sýrie překročila „červenou čáru“, za což by byl režim prezidenta Bašára al-Assada „hnán k zodpovědnosti“. Praktické důsledky takové výstrahy ale zůstávají vágní.

Syrské zásoby chemických zbraní jsou nebezpečné, a přesto blednou ve srovnání s jiným rizikem, které se jasně ukázalo koncem února, když syrští rebelové obsadili základnu raket Scud v al-Kibar v odlehlé poušti na severovýchodě země. Pod základnou byly zasypané zbytky jaderného reaktoru severokorejské konstrukce, který 6. září 2007 zničily izraelské vzdušné síly.

Kdyby se tehdy Izrael nedozvěděl o tomto tajném zařízení, které bylo na krok od spuštění provozu k výrobě materiálu pro atomový arzenál, vzbouřenci by fakticky měli v rukou radioaktivní zbraň. Už pouhá hrozba by ze syrské vlády udělala rukojmí. Ještě znepokojivější je, že kdyby v této lokalitě nebo na jiném území, které dnes ovládají vzbouřenci, syrští inženýři vybudovali laboratoř k získávání plutonia z vyhořelého paliva z reaktoru, povstalcům dokonce mohly padnout do klína součásti k výrobě atomové bomby.