0

Normalizace Fatahu

RAMALLÁH – Fatah, vůdčí gerilové hnutí uvnitř Organizace pro osvobození Palestiny, udělal krok k proměně v běžnou politickou stranu. Jeho právě završený šestý sjezd se poprvé uskutečnil na okupovaných územích, což znamená, že někdejším gerilovým bojovníkům z Libanonu a Jordánska byl umožněn vstup do Izraele. Jak se zdá, konferenci se podařilo znovusjednotit a oživit hnutí, které od smrti svého zakladatele a dlouholetého předáka Jásira Arafata skomíralo.

Více než 2000 delegátů Fatahu, zastupujících někdejší fidájíny (gerilové bojovníky) a aktivisty intifády, odhlasovalo pokračování všech forem odboje za osvobození Palestiny. Ani jeden z dokumentů, které byly na konferenci schváleny, ale neobsahuje termín „ozbrojený odboj“. Mahmúd Abbás – jednohlasně zvolený lídrem a vrchním velitelem Fatahu – dal jasně najevo, že k ukončení okupace jsou sice stále otevřené všechny možnosti, ale přednost má nadále vyjednávání. Přestože někdo (například izraelský ministr obrany Ehud Barak) vzal vážně odbojovou rétoriku některých delegátů, mluvčí Fatahu Nabíl Amr všechny dotčené oficiálně ujistil, že Fatah zůstává věrný „mírovému rozřešení palestinsko-izraelského konfliktu“.

Každá organizace, která si nezajistí demokratické mechanismy změny a obnovy, má sklon stárnout a upadat do monotónnosti a neefektivity. Toto stárnutí a šeď se v několika posledních letech začaly nejzřetelněji ukazovat, když Fatah v roce 2006 poprvé prohrál ve volbách do zákonodárného sboru a pak jej Hamás připravil i o přítomnost v pásmu Gazy.

Známek, že Fatah směřuje k proměně v normální politickou stranu, bylo víc než dost. Vytratily se khaki úbory i vojenské propriety a nahradily je společenské obleky a řádné visačky pro delegáty konference. Zákulisní rozhodování a pokyny shora vystřídalo demokratické soupeření, během něhož odpadla řada historických předáků Fatahu, čímž vznikl prostor pro mladší, na místní úrovni oblíbené lídry. Dvacet křesel v rozšířené stočlenné revoluční radě bylo přiděleno vězňům drženým v izraelských žalářích. Mezi nové lídry navolené na nejvyšší příčky do ústředního výboru, výkonného orgánu hnutí, se zařadil vězněný vůdce intifády Marván Barghútí.