Nový MMF

WASHINGTON – Až se ministři tento měsíc sejdou k jarnímu zasedání MMF, najdou instituci s obnovenou sebedůvěrou. Londýnský summit skupiny G-20 posílil MMF mandát a ztrojnásobil jeho prostředky. Země s nízkými příjmy budou mít k dispozici více zvýhodněných financí a mezinárodní likvidita se zvýší díky emisi zvláštních práv čerpání (SDR) v hodnotě 250 miliard dolarů. Pro MMF je to vzpruha a navíc dává naději rozvíjejícím se a rozvojovým zemím, které těžce postihla krize, jež vznikla jinde.

MMF má dobrou pozici k tomu, aby svým členům pomohl překonat finanční propasti pramenící z krize. V předvečer summitu G-20 se rozšířil přístup k úvěrovým kapacitám fondu a omezily se politické podmínky. V kontrastu s předchozí praxí byla pro země, které si vedou dobře, zavedena nová úvěrová linka nenavázaná na žádné podmínky. Jako první ji využijí Mexiko a Polsko a další země se přidají později. Tato pružnější úvěrová politika je odrazem nového obrazu MMF. Negativní stigma financí MMF je věcí minulosti.

Finanční role MMF v této krizi je tedy zajištěna a fond nyní potřebuje posílit své postavení strážce otevřeného mezinárodního finančního systému. MMF byl vytvořen proto, aby bránil krizím, jako je ta současná, a v tomto ohledu selhal. Připusťme, že jisté varovné signály existovaly, avšak politici – zejména v rozvinutých zemích – se jimi neřídili.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/RQh3u3D/cs;