Nová tvář fašismu

Zdá se, že krajně pravicové a postfašistické strany, jejichž rostoucí popularita vyvolala před několika lety v západní Evropě zděšení, ustupují z volební scény. Znamená to však, že politický radikalismus, krajně pravicové sentimenty a fašismus v Evropě vymírají?

To sotva. Současně s oslabením krajně pravicových a postfašistických skupin v západní Evropě je totiž východní Evropa svědkem oživení krajně pravicových a fašistických stran, jehož nejzlověstnějším příznakem se staly úspěchy nacionalistických radikálů v nedávných volbách v Rusku a v Srbsku.

Kromě toho si oslabení krajně pravicových, nacionalistických a postfašistických stran v západní a střední Evropě vyžádalo vysokou cenu: tradiční politické síly byly nuceny převzít část krajně pravicového slovníku i agendy. Mnoho umírněných evropských politiků i stran tak nyní obhajuje protipřistěhovaleckou politiku, dává najevo větší skepsi vůči evropské integraci, případně uplatňuje jistou formu antisemitismu, kterou vydává za kritiku izraelské politiky.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/lGEWukc/cs;